Pētnieki uzskata, ka laika posms no 2023. līdz 2027. gadam būs karstākais vēsturē. Vienā no šiem gadiem Zeme uzkarsēs līdz rekord augstai temperatūrai. Šāda scenārija iespējamība ir 98 %.
Ar 66% varbūtību paredzams, ka nākamajos piecos gados vidējā temperatūra uz Zemes virsmas pirmo reizi cilvēces pastāvēšanas laikā sasniegs 1,5°C. Šai “sasilšanai” ir vairāki iemesli: cilvēka rūpnieciskā darbība, atmosfērā esošās siltumnīcefekta gāzes, kas uztver siltumu, un dabas parādība El Ninjo.
Uzziņai: El Ninjo ir anomālija, ko raksturo virszemes ūdens slāņa temperatūras paaugstināšanās Klusā okeāna ekvatoriālās zonas centrālajā un austrumu daļā.
Kas notiks ar pasauli
Eksperti brīdina, ka temperatūras paaugstināšanās radīs nopietnas sekas pasaules veselībai, pārtikas drošībai un dzīvnieku eksistencei. Paredzams, ka šajā periodā palielināsies elpceļu infekciju risks.
Tāpat karstums izraisīs paātrinātu ledāju kušanu, attiecīgi straujāk celsies pasaules okeānu līmenis. Pasaules Meteoroloģijas Organizācija (WMO) ir aprēķinājusi, ka ledus kušana Arktikā laikā no 2023. līdz 2027. gadam būs trīs reizes intensīvāka.
Lielāko daļu Zemes vēstures planēta ir bijusi bez polārajiem ledājiem. Taču pāreja no apledojušas pasaules uz pasauli bez ledus parasti notiek daudz lēnāk.
Starp citu, 2015. gadā Irānas dienvidos tika reģistrēta rekordkarsta diena, kad dienas laikā ēnā bija vērojama 74°C temperatūra!
Mēs virzāmies uz no ledus brīvu zemeslodi, bet pārmaiņu ātrums atgādina ekstrēmāko un postošāko sasilšanu Zemes tālākajā pagātnē.
Turpinājumu lasiet tālāk